SPOROČILO ZA JAVNOST: Nova sodobna razvojna ambulanta Radovljica
20. september 2024
V Radovljici so včeraj odprli novozgrajen prizidek vrtca, ki ga otroci v tem šolskem letu že obiskujejo. Naložbo in njen pomen so predstavili ravnateljica Vrtca Radovljica Anja Ussai, župan Občine Radovljica Ciril Globočnik in
direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske Matjaž Žura. Prerez traku.
Skupna vrednost naložbe znaša 2,55 milijona evrov. Občina Radovljica prispeva 1,12 milijona evrov, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje 974 tisoč evrov, Osnovno zdravstvo Gorenjske, ki sofinancira gradnjo in opremo razvojne ambulante, 125 tisoč evrov in Ministrstvo za zdravje prav tako za razvojno ambulanto 331 tisoč evrov.
Dodatni prostori za vrtec, nov razvojni oddelek
Vrtec Radovljica je s prizidkom pridobil pet igralnic z garderobami in sanitarijami, med katerimi sta tudi športna in igralnica razvojnega oddelka, ki ga doslej v radovljiških vrtcih ni bilo - otroci s težjimi in težkimi motnjami v razvoju so bili vključeni v redne oddelke ali v razvojni oddelek v Kranju. V razvojnem oddelku vrtca bodo otroci z motnjami v razvoju poleg sodobnega pedagoškega programa deležni tudi nujno potrebnih specialnih terapevtskih obravnav v dopoldanskem času, kar vsekakor pomeni veliko pomoč in razbremenitev staršev.
Sodobna razvojna ambulanta s pridruženim centrom za zgodnjo obravnavo
Za razvojno ambulanto so v prizidku na voljo pet terapevtskih prostorov, ambulanta s sestrskim prostorom, čakalnica in sanitarije. Novi, sodobno opremljeni in za vse profile strokovnjakov dovolj veliki prostori na enem mestu so nujni za kakovostno in nemoteno delo razvojne ambulante.
Občina Radovljica je na prošnjo razvojne ambulante že v letu 2021 poskrbela za začasno rešitev in zagotovila dodatne prostore na Kranjski cesti 13 v Radovljici. S tem je razbremenila starše, ki so prej otroke vozili na obravnavo k logopedu, psihologu, specialnemu pedagogu na Jesenice ali v Kranj.
Razvojna ambulanta je na Gorenjskem, ki po razvitosti na tem področju velja za eno najbolj naprednih območij pri nas, vzpostavljena že več kot štirideset let. Nastala je kot rezultat prizadevanj, da otroci z razvojno motnjo gibanja in drže ostajajo v svojih družinah in ne odhajajo na obravnavo v specialne bolnišnice. V Radovljici so v začetku osemdesetih let najprej vzpostavili fizioterapijo za otroke, vzporedno se je oblikoval prvi gorenjski specialno usposobljeni strokovni tim za obravnavo otrok s posebnimi potrebami. Od leta 2012 je v radovljiškem zdravstvenem domu tudi zdravniška ordinacija razvojne ambulante. V naslednjih letih so se v tim razvojne ambulante vključili dodatni strokovni sodelavci, poleg zdravnika, medicinske sestre, nevrofizioterapevta in delovnega terapevta še logoped, socialni delavec, specialni pedagog in psiholog.